GuidePedia

0

Αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα επικράτησε της Λετονίας με 5-2 και παρέμεινε «ζωντανή» στο κόλπο της πρόκρισης. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Φάνης Γκέκας, ο οποίος σημείωσε τέσσερα τέρματα (4’, 47’, 57’ και 90’) ενώ το… κερασάκι έβαλε ο Σαμαράς στο 72’ με γυριστό ψαλιδάκι.....

Η Ελλάδα δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος, σε αντίθεση με την επανάληψη όταν και… πέταγε φωτιές μπροστά. Σε αυτό βοήθησαν πάρα πολύ και οι αλλαγές του Ότο Ρεχάγκελ στην ανάπαυλα (Πατσατζόγλου – Αμανατίδης). Στην αντίπερα όχθη, οι Λετονοί αποδείχθηκαν σκληρός αντίπαλος, καθώς με δύο γκολ του Βερπακόφσκις στο 12’ και στο 40’ ανέτρεψαν το 1-0, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ.