GuidePedia

0
Ο Ραϊμούντας Σισκάουσκας, με μιά εκπληκτική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο οδήγησε την ΤΣΣΚΑ Μ στη νίκη επί της Μπαρτσελόνα (82-78) και -για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά- στον τελικό της ευρωλίγκα! Στις 22.00 (Σκάϊ) ο ημιτελικός Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού.
Καταπληκτικό παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να φαίνεται να ελέγχει το ματς για περισσότερο από τρεις περιόδους. Ομως, όταν «μίλησε» ο Σισκάουσκας, η ισπανική ομάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει.
Ο Λιθουανός άσος πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους,μετατρέποντας το 61-56 της Μπαρτσελόνα (32.30) σε 67-61 (34.30). Τελικά τέλειωσε το ματς με 29 πόντους! Η ισπανική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει με τα τρίποντα του Ναβάρο στο τελευταίο λεπτό, αλλά ψύχραιμα οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ κράτησαν τη νίκη.
Η Μπαρτσελόνα άρχισε «ζεστά».... από την περιφέρεια (4/5 τρίποντα) και κατάφερε να πάρει ακόμα και διψήφια διαφορά πόντων (17-6 στο 6' ) και να κλείσει το δεκαπέλεπτο με 21-12. Τηην ίδια στιγμή, που οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ είχαν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, με τα ποσοστά της να είναι πολύ άσχημα (5/16 σουτ).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ναβάρο χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, ενώ η ΤΣΣΚΑ άρχισε να λειτουργεί καλύτερα στην άμυνα. Ετσι, σιγά-σιγά όχι μόνο μείωσε, αλλά έφερε το ματς στα «ίσια» (30-30) στο 17' . Η διαφορά ήταν ότι πλέον δεν «έβγαιναν» τα σουτ της Μπαρτσελόνα από την περιφέρεια (1/6 τριπ σε αυτό το διάστημα), ενώ η ΤΣΣΚΑ πέρα από την άμυνα βελτίωσε και τα ποσοστά της. Παρ΄όλα αυτά, η ισπανική ομάδα είχε τη δυνατότητα να διατηρεί προβάδισμα (36-32 ημίχρονο 41-34 22' ) και 61-56 (32.30). Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο Σισκάουσκας.
Γενικά, η ΤΣΣΚΑ έπαιξε σωστά στην άμυνα την κατάληλη στιγμή, κυρθιάρχησε στα ρημπάουντ (10 επιθ) και έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό λαθών (7 έναντι 11).

Μπαρτσελόνα (18/27δ, 10/29τρ, 12/13β 27ρ, 5 κλεψ, 11 λαθη, 15 ασ): Μπαζίλε 5 (1), Μπάρτον 2, Λάκοβιτς 11 (3), Ναβάρο 13 (3), Άντερσεν 24 (6/6δ, 3/6τρ,3/3β, 4ρ), Βάσκεθ 6, Ιλιάσοβα 2, Σαντιάγκο 9, Γκριμάου 4.

ΤΣΣΚΑ(2/41δ, 6/15τρ, 20/26β, 33ρ, 7 κλεψ, 7 λαθη, 9 ασ) : Ζήσης, Σμόντις 9 (1), Σισκάουσκας 29 (4/8δ, 4/6τρ,9/10β), Χόλντεν 8 (1), Λόρμπεκ 8, Λάνγκτον 15, Κάουν 4, Κριάπα 9, Πλάνινιτς, Μόρις.